piątek, 30 lipca 2010

Ciekawostki o Ewie Farnie


Ewa Farna (ur. 12 sierpnia 1993 w Trzyńcu, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego) - piosenkarka pop-rockowa polskiej narodowości, urodzona i mieszkająca w Republice Czeskiej.Ewa Farna pochodzi z polskiej rodziny. W domu mówi gwarą cieszyńską, a śpiewa w języku czeskim i polskim. Mieszka w Wędryni.
Od dziecka związana była z muzyką, brała aktywny udział w konkursach i przeglądach piosenek, grała również na fortepianie. Jedną z jej pasji jest także sport, przed rozpoczęciem kariery wokalnej była członkinią narciarskiego klubu sportowego SKI Beskyd, specjalizowała się w slalomie oraz zjeździe.
Mając 11 lat wygrała konkurs piosenkarski zorganizowany na Morawach. Niedługo potem zajęła pierwsze miejsce na Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sosnowcu. Wygrała Konkurs Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie, gdzie została dostrzeżona przez Leszka Wronkę - znanego w Czechach polskiego producenta, kompozytora i autora tekstów. Przy jego pomocy nagrała materiał demo, który następnie został przekazany czeskiemu oddziałowi Universal Music Group. Równocześnie wzięła udział w programie Szansa na sukces. Wykonała utwór Za młodzi, za starzy autorstwa Jacka Cygana i zajęła pierwsze miejsce w tej edycji programu. W finałowym występie odcinka zaśpiewała wspólnie z Ryszardem Rynkowskim, Jackiem Cyganem oraz Piotrem Rubikiem.
6 listopada 2006, w wieku 13 lat, zadebiutowała na rynku muzycznym z albumem Měls mě vůbec rád, który wspiął się na szczyty rankingów sprzedaży w Czechach, uzyskując status platynowej płyty. Krążek ten przyniósł jej wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, a także znaczną popularność w Czechach i na Słowacji. Druga płyta Ticho ukazała się 1 października 2007. Podobnie jak pierwsza, również uzyskała status platynowej płyty. 7 listopada 2008 odbyła się premiera płyty DVD Blíž ke hvězdám, na której został zarejestrowany jej koncert z Pragi z 17 czerwca 2008. Było to najlepiej sprzedające się DVD w Czechach w roku 2008. Na krążku znalazła się jedna piosenka zaśpiewana po polsku - Tam gdzie ty.
Na polskim rynku zadebiutowała wydanym 9 listopada 2007 przez Universal Music Polska albumem Sam na Sam - jest to polska wersja jej pierwszego albumu Měls mě vůbec rád. Druga płyta Cicho ukazała się 16 marca 2009 nakładem wydawnictwa Magic Records, wchodzącego w skład wytwórni Universal Music Polska.
Na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2009 otrzymała Superjedynkę w kategorii Płyta Roku za album Cicho.Osiągnięcia
Debiut Roku w ankiecie Czeski Słowik Mattoni 2006
Debiut roku 2006 w uznaniu telewizyjnej stacji muzycznej Óčko
Najwyższa Sprzedaż Płyty Debiutanckiej w ankiecie Płyta Roku Allianz 2006
Debiut Ro(c)ku, w uznaniu czeskiego czasopisma poprockowego
Ulubiona Piosenkarka, nagroda stacji telewizyjnej Jetix
Czeski słowik Mattoni 2007 - czwarte miejsce w ankiecie
Srebrne Spinki (2008), nagroda przyznawana przez Konsula Generalnego RP w Ostrawie: Ewa Farna została nagrodzona za "dokonania na polu muzycznym oraz promocję mniejszości polskiej na Zaolziu i poza jego granicami".
Trzecie miejsce w plebiscycie magazynu POPCORN oraz trzecie miejsce za piosenkę "Tam gdzie nie ma dróg"
Płyta Roku 2008 za koncertowe DVD Blíž ke hvězdám
Czeski słowik Mattoni 2008 - trzecie miejsce w ankiecie
Nominacja do Superjedynek 2009 w kategoriach Przebój Roku
Superjedynka 2009 w kategorii Płyta Roku podczas Festiwalu w Opolu.
Nagroda Trendy przyznana przez internautów podczas festiwalu Sopot TOPtrendy 2009.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz